Arizachining HUQUQLARI:
— belgilangan talablarga javob beradigan ayrim turdagi mahsulotlar uchun nazarda tutilgan muvofiqlikni baholash shakli va sxemasini tanlash;
— o‘z mahsulotini sertifikatlashni xohlovchi mijoz ixtiyoriy ravishda akkreditatsiya doirasi tegishli bo‘lgan sertifikatlashtirish organini tanlaydi;
— sertifikatlashtirish organlarining noqonuniy xatti-harakatlari yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining akkreditatsiya markaziga yoki boshqa vakolatli tashkilotlarga O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga muvofiq shikoyatlar berish;
— o‘zi tanlagan sertifikatlashtirish organida mahsulotni sertifikatlash bo‘yicha protseduralar va xizmatlar narxi bilan tanishish.
Arizachining mas'uliyati:
— sertifikatlashtirish tartibi shartlariga rioya qilish va sertifikatlangan mahsulotlarning muvofiqligini baholash uchun zarur bo‘lgan tegishli ma’lumotlarni taqdim etish;
— sertifikatlashtirish sxemalariga muvofiq sertifikatlashtirishga oid tegishli hujjatlar nusxalarini taqdim etish;
— me’yoriy hujjatlar talablariga muvofiqlik sertifikati bilan tasdiqlangan mahsulotlar ko‘rsatkichlari (xarakteristikalari) barqarorligini ta’minlash;
— majburiy sertifikatlashtirish talab qilinadigan mahsulotlarni muvofiqlik sertifikati olingandan keyin muomalaga kiritish;
— OAVda muvofiqlik belgilari va mahsulot sertifikatiga havolalardan foydalanishda belgilangan talablarga rioya qilish;
- muvofiqlik sertifikati yoki muvofiqlik deklaratsiyasining amal qilish muddati to‘xtatilgan yoki tugatilganda (muvofiqlik deklaratsiyasi yoki muvofiqlik sertifikatining amal qilish muddati davomida O‘zbekiston Respublikasi hududida muomalaga chiqarilgan mahsulotlar bundan mustasno) amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq tovarlarni sotishni to'xtatib turish yoki tugatish;
— ishlab chiqarish nazorati yoki inspeksiya nazoratini amalga oshirishda (sertifikatlashtirish sxemalariga muvofiq) sertifikatlashtirish organi mutaxassislari uchun barcha sharoitlarni yaratish;
— mahsulotning rejalashtirilgan yangilanishi (o‘zgarishi), uning dizayni (tarkibi), ishlab chiqarish texnologiyasi, sinov va nazorat usullari, qabul qilish qoidalari to‘g‘risida mahsulotni sertifikatlashtirish organini yozma ravishda xabardor qilish;
— muvofiqlikni baholash ob'ektlariga, shu jumladan sertifikatlashtirishning belgilangan sxemalariga qo'yiladigan talablarga rioya etilishiga ta'sir qilishi mumkin bo'lgan o'zgarishlar to'g'risida sertifikatlashtirish organini xabardor qilish;
— vakolatli davlat nazorati (nazorati) organlarining qarorlari asosida muvofiqligi tasdiqlovidan o‘tgan va normativ hujjatlar talablariga javob bermaydigan mahsulotlar ishlab chiqarishni to‘xtatib qo‘yish;
— muvofiqlik sertifikatlarining amal qilishi toʻxtatilgan yoki bekor qilingan taqdirda, sertifikatlashtirish toʻgʻrisidagi har qanday maʼlumotni oʻz ichiga olgan barcha reklama materiallaridan foydalanishni darhol toʻxtatish va barcha hujjatlarni sertifikatlashtirish organiga soʻrov boʻyicha qaytarish;
— sertifikatlangan mahsulotlardan foydalanish yoki noto‘g‘ri deb hisoblanishi mumkin bo‘lgan bayonotlar berish orqali sertifikatlashtirish organining obro‘siga putur yetkazmaslik;
— sertifikatlangan mahsulotlarga oid barcha shikoyatlarni (da'volarni) hisobga olish va ular to'g'risida sertifikatlashtirish organiga zudlik bilan yozma ravishda xabar berish, xavfli mahsulotlarni aniqlash va tegishli choralarni ko'rish.

ГлавнаяПрава и обязанности заявителя
— выбор формы и схемы подтверждения соответствия, предусмотренной для отдельных видов продукции, соответствующей установленным требованиям;
— заказчик, желающий сертифицировать свою продукцию, добровольно выбирает орган по сертификации, область аккредитации которого является соответствующей;
— Подача жалоб в аккредитационный центр Узбекистана или иные уполномоченные организации на неправомерные действия органов по сертификации в соответствии с законодательством Республики Узбекистан;
— ознакомиться со стоимостью процедур и услуг по сертификации продукции в выбранном им органе по сертификации.
ОБЯЗАННОСТИ ЗАЯВИТЕЛЯ:
— соблюдать условия процедуры сертификации и предоставлять соответствующую информацию, необходимую для оценки соответствия сертифицированной продукции;
— предоставление копий соответствующих документов, связанных с сертификацией в соответствии со схемами сертификации;
— обеспечение стабильности показателей (характеристик) продукции, подтвержденной сертификатом соответствия требованиям нормативных документов;
— введение в обращение продукции, требующей обязательной сертификации, после получения сертификата соответствия;
— соблюдение установленных требований при использовании знаков соответствия и упоминаний о сертификации продукции в средствах массовой информации;
— в случае приостановления или прекращения действия сертификата соответствия или декларации о соответствии (за исключением продукции, выпускаемой в обращение на территории Республики Узбекистан в течение срока действия декларации о соответствии или сертификата соответствия), организация приостановления действия или прекращение реализации товара в соответствии с действующим законодательством;
— создать все условия для специалистов органа по сертификации при проведении производственного контроля или инспекционного контроля (в соответствии со схемами сертификации);
— письменно уведомить орган по сертификации продукции о планируемом обновлении (изменении) продукции, ее конструкции (содержании), технологии производства, методах испытаний и контроля, правилах приемки;
— уведомление органа по сертификации об изменениях, которые могут повлиять на выполнение требований к объектам подтверждения соответствия, в том числе установленных схем сертификации;
— приостановление производства продукции, прошедшей подтверждение соответствия и не соответствующей требованиям нормативных документов, на основании решений компетентных органов государственного контроля (надзора);
— в случае приостановления или аннулирования сертификатов соответствия немедленно прекратить использование всех рекламных материалов, содержащих любую информацию о сертификации, и вернуть все документы в орган по сертификации по требованию;
— не наносить ущерб репутации органа по сертификации, используя сертифицированную продукцию или делая какие-либо заявления, которые могут быть сочтены вводящими в заблуждение;
— принимать во внимание все жалобы (претензии) на сертифицированную продукцию и незамедлительно письменно информировать о них орган по сертификации, выявлять опасную продукцию и принимать соответствующие меры.